Začneme úplne priamo. Spoločné priestory bytového domu JE MOŽNÉ monitorovať kamerovým systémom a to plne v súlade so zákonom. Na to, ako si legálne zabezpečiť kamerový systém do bytového domu je stanovený presný legislatívny rámec. Píšeme o tom v samostatnom článku.
Žijeme v dobe, kedy sa dbá na práva a slobody jednotlivca. To sa dotýka aj monitorovania kamerovými systémami. Znamená to, že rozmiestnenie kamier v bytovom dome, rozsah monitorovania a najmä prístup k záznamom podliehajú prísnej regulácií. To uvádzame najmä pre rozptýlenie častých obáv, že budeme niekým neustále sledovaní. Nebudeme – a nemôžeme byť.
„V praxi sa stretávame s obyvateľmi, ktorí nechcú o kamerách ani počuť. Avšak v okamihu keď prídu o svoj majetok alebo musia z fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu čerpať prostriedky na opravy spoločných priestorov zničených vandalmi, zmenia rétoriku,“ uvádza Daniel Štubniak, špecialista na bezpečnosť a konateľ spoločnosti Kamerové systémy, s.r.o.
Kamerový systém v bytovom dome plní dve funkcie: • preventívnu • dôkaznú
Preventívna funkcia Už samotná kvalifikovaná inštalácia kamerového systému a jeho osadenie fungujú ako dobrý preventívny prvok. Aj technicky menej zdatná osoba vie často rozoznať atrapu kamery od kamery skutočnej. A verte, je to rozdiel. Páchatelia často s pohŕdaním poškodzujú atrapy kamier. Naproti tomu poškodzovanie reálnych kamier je raritou. A spravidla, po inštalácii kamerového systému miera delikvencie v bytových domoch klesá.
Dôkazná funkcia Nalejme si čistého vína. Incidenty sa dejú. Našťastie tie bytové domy, ktoré majú kamerový systém a dobre zabezpečenú jeho správu, majú zabezpečený aj dôkazný materiál. Polícia a vyšetrovatelia sú radi za kvalitné kamerové záznamy, ktoré už nespočet krát dopomohli k objasneniu priestupku alebo trestného činu.