Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Kamerové systémy

Tu sa môžete zoznámiť so základnými informáciami zo sveta bezpečnostných kamier. Pripravili sme pre vás hlavnú orientáciu, ktorú je dobré poznať, ak rozmýšľate nad zakúpením kamerového systému.

Mnoho ľudí si ešte stále myslí, že kamery iba snímajú obraz a ak sa niečo udeje, vyberie sa záznam, na základe ktorého je snaha identifikovať páchateľa. Viac, či menej kvalitné zábery páchateľov sú potom často vidieť vo večerných správach. Táto prastará funkcia kamerového systému sa môže javiť ako jediná, či hlavná. Ale nie je tomu tak. Moderné kamery sú dômyselné a inteligentné zariadenia, ktoré najmä predchádzajú trestnej činnosti. Ako? Venujte niekoľko minút tomuto článku a dozviete sa.

Analógové vs. digitálne kamery

Najskôr niekoľko technických údajov. Bezpečnostné kamery môžeme rozdeliť do dvoch kategórií: analógové (niekedy nesprávne nazývané CCTV kamery) a digitálne (IP kamery). Rozdiel je v spôsobe spracovania, uchovávania a šírenia záznamu. Zjednodušene povedané, analógové kamery predstavujú minulé systémy a sú pomaly na ústupe. V porovnaní s IP kamerami je obraz menej kvalitný a spracovanie záznamu je náročnejšie. Napriek tomu sú pre niektoré inštalácie vhodné aj analógové kamery. Ich súčasnou veľkou výhodou je nízka obstarávacia cena. Avšak pre snímanie väčších priestranstiev, ako sú okolia domov, záhrady, parkoviská, sklady a podobne sú vhodnejšie IP kamery. Poskytujú totiž širší záber s väčším dôrazom na detail. Ako ukazuje obr. 1.

Obrázok 1: rozdiel v obraze medzi digitálnou (1 Mpix) a analógovou (540 TVL) kamerou

Rozdiel v obraze medzi digitálnou a analogovou kamerou

Na obrázku môžete vidieť objekt snímaný z rovnakého miesta dvoma rôznymi kamerami. Vľavo je snímka z digitálnej kamery, vpravo z analógovej. Vzdialenosť od snímanej križovatky je približne 120 metrov. Ako vidno, digitálna kamera má precíznejšie detaily a najmä širší záber. Ale ani na základe tohto nemožno paušálne vyhlásiť, že digitálne kamery sú najvhodnejšie na inštalovanie. Všetko závisí od okolností a návrhu skúseného odborníka.

Snímacie čipy a objektívy

Teraz niekoľko slov k snímacím senzorom kamier. Bezpečnostné kamery produkujú obraz používaním snímacích čipov (typu CMOS, alebo CCD). Čipy sú štvorcového tvaru a sú radené za objektívom. Nasnímajú scénu a tá je následne prevedená do analógovej, alebo digitálnej podoby. Pre kvalitu obrazu je dôležitá veľkosť čipu. Čím väčší, tým lepší. Bežné veľkosti sú 1/4 palca, 1/3 palca (najčastejšie používané) alebo 1/2 palca. V tomto prípade bude najkvalitnejší obraz z čipu veľkosti 1/2 palca. Ale najvyššia bude aj jeho cena. Pre orientáciu, veľkosť snímacieho čipu špičkového fotoaparátu (digitálnej zrkadlovky) je necelý 1 palec.

Objektívy sú na bezpečnostných kamerách pevné, alebo výmenné. Pri objektívoch ide o pochopenie jednoduchej podstaty. Čím dlhší objektív (údaj v mm), tým vidí viac do diaľky, ale zároveň s nižším snímaným uhlom. Ako vidno na obrázku 2, objektív s dĺžkou 50 mm síce pekne „zoomuje“ na hodiny veže, ale jeho snímaný uhol je iba 5,3°. Naopak objektív s dĺžkou 2,8 mm vidí do šírky až 97° a možno ho označiť za širokoúhly.

Obrázok 2: jednotlivé typy objektívov

Wi-Fi, alebo kábel?

V poslednej dobe nastal veľký rozmach bezdrôtových wi-fi pripojení. Wi-fi štandardy boli pritom pôvodne navrhnuté pre bezdrôtové zariadenia a lokálne siete. Napríklad pre bezdrôtovú tlačiareň, sieťové prvky a podobne. Dnes sa však bežne wi-fi používa aj pre prístup do internetu. Ani bezpečnostné kamery neobišiel „wi-fi boom“, a tak sa môžeme stretnúť s wifi kamerami. Úprimne, jediné miesto, kam by sme odporučili montovať wifi kameru je les. Prečo?

Pre štandardné používanie bezpečnostných kamier je wi-fi úplne nevhodné. Dva hlavné dôvody:

  1. Existuje už množstvo zariadení, ktoré wi-fi využívajú, čím produkujú značný wi-fi elektromagnetický smog. Tento môže chtiac-nechtiac rušiť prenos kamerového záznamu.
  2. Wi-fi je ľahko napadnuteľné a nie vždy poskytuje dostatočnú ochranu pred útokmi hoci aj amatérskych hackerov. Snáď by ste nechceli, aby sa vám sused pripojil na vašu wifi kameru, ktorú máte napríklad doma v spálni.

Uvedené dva dôvody zlučuje zariadenie, ktoré dokáže priamo rušiť kamerové wifi prenosy, alebo ich sledovať na svojom vlastnom displeji. Wi-fi rušička je na obrázku vľavo. Malé zariadenie do ruky, ktoré dokáže prejsť cez rozum nejednému wi-fi „bezpečnostnému“ systému. Už viete prečo je lepšie ťahať káble, ako používať bezdrôtové pripojenia? Na kábel sa nám niekto len tak nedostane. A ak by aj áno, spustí alarm.
 

Inteligentné kamery, alebo to najlepšie na koniec

Úvodom sme sľúbili, že vysvetlíme, ako kamerové systémy predchádzajú trestnej činnosti. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že kamera nie je pasívny prvok ochrany. Moderné a dobre nakonfigurované bezpečnostné kamerové systémy vyhodnocujú, čo sa pred ich objektívom deje. Zatiaľ nevedia rozpoznať páchateľa trestnej činnosti od majiteľa domu (ale aj to čoskoro bude), vedia však vyhodnotiť podozrivé vstupy a upozorniť na to svojich majiteľov, alebo iné oprávnené osoby. Vedia zistiť, že v miestnosti je pes a nie narušiteľ. Vedia odfotiť ŠPZ vozidla prípadného narušiteľa. Vedia spustiť zvukový alarm. Vedia upozorniť na výpadok elektrického prúdu a ešte dlhé hodiny autonómne fungovať a informovať vás, čo sa deje. Vedia nahrávať nielen obraz, ale aj zvuk. A to všetko, či je deň, alebo noc!

Nech ste kdekoľvek, prostredníctvom SMS správ ste informovaní o závažných udalostiach a ak máte prístup k internetu, môžete si vzdialene prezerať, čo sa práve deje. To, že máte k dispozícii záznamy je samozrejmosťou. Ďalšou dobrou správou je cena. Nechajte si u nás vypracovať cenovú ponuku - budete spokojní.

Obrázok 3: diagram zapojenia a funkcionality kamerového systému

Vedeli ste, že 29 Megapixelová kamera dokáže nasnímať, ako vchádza blcha do miestnosti? My pracujeme s 3 až 5 Megapixelovými kamerami, čo nám na ľudí bohato postačuje. Sme špecialisti na bezpečnosť, obráťte sa na nás a my vám pripravíme taký kamerový bezpečnostný systém, že vám ho budú všetci závidieť.

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2019