Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Voľný prístup do izieb viac ako 50 slovenských hotelov?

Voľný prístup do izieb viac ako 50 slovenských hotelov? V júli 2012 zverejnili hackeri spôsob, ako prekonať elektromagnetické zámky na hotelových izbách pomocou zariadenia za približne 40 eur. Ohrozené sú aj slovenské hotely.

Zrejme to poznáte. Svoju hotelovú izbu odomykáte špeciálnou kartou a pri odchode z nej ani nemusíte zamykať. Elektromagnetický zámok na dverách dvere automaticky uzavrie a zablokuje. Odblokovať ich vie iba vaša karta a univerzálna karta upratovačky. Ak si myslíte, že už nik, ste na omyle.


Dvere vie odblokovať ešte servisný pracovník, ktorý prichádza, ak karty z nejakých dôvodov zlyhajú (vybije sa batéria v zámku a pod.) A práve toto servisné rozhranie (nachádza sa na spodnej časti mechanizmu) vie byť zneužité pri neoprávnenom prekonaní dverí. Naviac tak, že o tom nezostanú žiadne záznamy.


Na radosť všetkých hoteliérov vysvetlíme ako. Sú potrebné tri komponenty. Prvým je Arduino Uno. To je vývojová doska pre začiatočníkov a pokročilých. Inak povedané drobný logický obvod počítača. Dá sa zohnať do 40 eur a vyzerá takto:

 

 

 

 

 

 

Ďalšou súčiastkou je malý odpor (cca 5 ohm) a napájacia 9 voltová batéria. S odporom sa prepoja potrebné piny vývojovej dosky Arduino, napojí sa 9 V batéria a "servisné" zariadenie na otváranie dverí značky Onity je hotové. Zručnému technikovi trvá zostrojenie približne štyri minúty. Kto sa s tým chce ozaj pohrať, môže postupovať podľa video návodu.

Nuž, a ktoré hotely na Slovensku sú ohrozené? Ich zoznam nájdete na tejto adrese:
http://www.kartovesystemy.sk/referencie

Excel súbor so zoznamom postihnutých slovenských hotelov nájdete tu.

Ako sa je možné brániť? Spoločnosť Onity už údajne má opravu, teda hotely by mali kontaktovať tohto výrobcu. Prípadne môžu sekundovým lepidlom vyplniť servisný otvor. Tak ale hrozí, že ak sa otvárací mechanizmus dvier pokazí, nebude ho možné servisným zásahom opraviť. Existujú aj ďalšie možnosti (napríklad kamerové riešenie), ale to už je na zvážení každého hotela.


Daniel Štubniak, MBA

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020