Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Spoznáme tvár vraha?

Spoznáme tvár vraha? Tvár človeka sa dá v mnohom prirovnať k odtlačku prstu. Má jedinečné a často nezameniteľné charakteristiky. Ale naproti odtlačkom prstov sa z nej dá vyčítať aj niečo viac.

Ľudí často hodnotíme práve podľa tvárí. Ľudská tvár v nás vyvoláva určité emócie, ktoré sa viažu na naše predchádzajúce skúsenosti. S tvárou si automaticky spájame predstavu o tom, aký asi je daný človek vo vnútri. Aké má charakterové rysy, povahu, koníčky a podobne. Toto všetko sa deje nevedomo - ako množstvo iných telesných procesov (napríklad dýchanie).

Okrem dobrých charakteristík si všímame aj tie zlé. Napríklad menej sympatickým ľuďom bývajú prisudzované zlé vlastnosti a pohnútky. Neurovedkyňa Ingrid Olson v súvislosti s ľudskou tvárou vraví: "Máme v sebe zabudovanú schopnosť tváre nielen rozpoznávať, ale tiež hodnotiť. Žena podľa tváre okoloidúceho muža hodnotí, či je pre ňu bezpečný, alebo nie. Muži podľa ženskej tváre hodnotia, aká by bola manželka alebo matka. Tieto hodnotenia majú pre nás aj ochrannú funkciu.

Napríklad na univerzite v Pensylvánii ukázali osemsto ženám fotografie mužov. Ženy mali vybrať muža, s ktorým by za žiadnych okolností nešli v noci cez park. Na všetkých fotografiách boli usmievajúci sa a hladko oholení muži. 92% žien vybralo fotografiu s číslom 23. Bola to fotografia vraha popraveného v USA v roku 1984.

Pre prevádzkovateľov bezpečnostných systémov to môže najmä v budúcnosti znamenať, že kamerové systémy budú môcť s vysokou presnosťou určiť potenciálneho páchateľa - vraha.

Informoval o tom mesačník Psychologie Dnes (1/2013)


Daniel Štubniak, MBA

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020