Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Sila záväzku dohliadnutia

Sila záväzku dohliadnutia V sekcii článkov už sme písali o tom, ako je naše okolie čoraz menej ostražité voči neobvyklým a potenciálne ohrozujúcim prvkom v spoločnosti. Sme menej všímaví a viac prehliadame. Teraz si povieme, ako to zmeniť.

Lepšie povedané, ako zmeniť našich susedov, či okolie. Demonštrujeme to na experimente, ktorý uskutočnil psychológ Thomas Moriarty. Na mestskú pláž v New Yorku vyslal falošného zlodeja, aby zistil, či svedkovia lúpeže zločinu zabránia, alebo nie. Hrozila napríklad ujma na zdraví, či pomsta zo strany zlodeja.

V rámci výskumu si Moriartyho kolega rozložil deku asi pol metra od náhodne vybraného jedinca. Po pár minútach strávených na deke odpočinkom a počúvaním rádia sa kolega zodvihol a vydal sa na prechádzku po pláži. Chvíľu na to dorazil druhý výskumník, ktorý predstieral rolu zlodeja. Priblížil sa, chytil rádio a pokúsil sa s ním ujsť.

Výsledok? Z dvadsiatich uskutočnených pokusov sa činu pokúsilo okolie zabrániť iba štyri krát!

Následne sa pokus opakoval s drobnou obmenou. Pričom majiteľ rádia pred prechádzkou vždy požiadal svojich susedov, aby mu postrážili veci. S týmto každý súhlasil. Pri krádeži potom zakročilo až 19 subjektov z dvadsiatich. Zlodej bol buď zadržaný, alebo mu rádio bolo vytrhnuté z ruky.

Doktor Moriarty nám ponúkol výborný návod na to, ako "prinútiť" svojich susedov k vyššej ostražitosti. Žiaľ musíme jedným dychom dodať, že nie každý sused je prajný a dohliadne na váš majetok v čase vašej neprítomnosti. Potvrdzujú to aj naše skúsenosti z montáží kamerových systémov. Často sa totiž montujú práve preto, aby sa susedom zabránilo vo vandalskom, či kriminálnom konaní.


Daniel Štubniak, MBA

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020