Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Reflexný prvok vám môže zachrániť život

Reflexný prvok vám môže zachrániť život Prípadov usmrtení chodcov a cyklistov na našich cestách pribúda. Skúsenosti potvrdzujú, že často je príčinou ich zlá viditeľnosť. Novela zákona o cestnej premávke preto od januára 2014 ustanovila povinnosť chodcom sa za zníženej viditeľnosti chrániť reflexnými prvkami alebo reflexným odevom. Platí to počas pohybu po vozovke nielen mimo obce, ale aj v obci.

Prípadov usmrtení chodcov a cyklistov na našich cestách pribúda. Skúsenosti potvrdzujú, že často je príčinou ich zlá viditeľnosť. Novela zákona o cestnej premávke preto od januára 2014 ustanovila povinnosť chodcom sa za zníženej viditeľnosti chrániť reflexnými prvkami alebo reflexným odevom. Platí to počas pohybu po vozovke nielen mimo obce, ale aj v obci.

Pokuta až 100 eur!

V prípade, že by ste sa ako chodci vo vlastnom záujme za zníženej viditeľnosti reflexnými prvkami nechránili, hrozí vám v zmysle už spomínanej novely bloková pokuta až do výšky 100 eur! Viete vôbec, aké sú najrozšírenejšie bezpečnostné prvky pre cyklistov, chodcov? Na trhu sú dostupné samoupínacie pásky, vesty, popruhy či rôzne reflexné ozdoby a LED svietidlá na tašky, ruksaky, čiapky, prilby, kočíky a bicykle. Výber je naozaj široký a reflexné prvky sú skvelý a mimoriadne užitočný darček pre vašich blízkych, pre všetkých členov domácnosti. Dbajte na to, aby bez nich nechodili na ulicu.

Dôležitý prvok prevencie

Možno sa spýtate, aké majú reflexné prvky vôbec opodstatnenie. Nuž vodiči vás vďaka ním vidia už zo vzdialenosti okolo 200 metrov, pričom vozidlo idúce 70 km/h dokáže zabrzdiť na dráhe asi 70 metrov. Toto reflexné označenie zaručí, aby bol každý videný nielen za zníženej viditeľnosti, ale aj od súmraku do svitania, počas dažďa, sneženia, hmly alebo pri chôdzi v tuneli. Reflexné prvky je možné zakúpiť v rôznych predajniach napr. v hypermarketoch, v papiernictvách, v obchodoch so športovými potrebami či elektronikou, ale už aj v trafikách, na čerpacích staniciach a army shopoch. Alebo na internete napríklad na Eurodetektor.sk, Ševtprerodinu.sk. Vhodné je kupovať aj odev a obuv, ktorá má reflexné prvky priamo „zabudované“. Ak sa máte rozhodnúť medzi odevom alebo obuvou, ktorá ich nemá, tak si vyberajte model s reflexnými bodmi a znakmi. Pozor! Krikľavá žltá, zelená alebo oranžová farba neznamená, že sú reflexné.  Ich viditeľnosť je síce vyššia, ale stále nedostatočná.

Chráňte svoj život

„Jedna reflexná páska na remienku dámskej kabelky alebo na rúčke kočíka je naozaj zúfalo málo. Zaráža nás, že občania podceňujú vlastnú viditeľnosť pri vstupe na vozovku. Často prechádzajú cestu na neosvetlených miestach, v zákrutách, bez reflexných prvkov, pritom priechody pre chodcov sú vzdialené pár metrov,“ hovorí Daniel Štubniak, špecialista na bezpečnosť a konateľ spoločnosti Kamerové systémy, s.r.o.  a dodáva: „Veľmi ľahko zabúdame, že aj ako chodci sme účastníkmi cestnej premávky. Len za minulý rok zomrelo na slovenských cestách 75 chodcov.“

V záujme vlastnej bezpečnosti sa pri pohybe na cestnej komunikácii vybavte reflexnými prvkami. V ideálnom prípade viacerými. Môžu vám zachrániť život.

Zdroj: Viditeľnosť chodca podľa štúdie BESIP

Kamerové systémy, s.r.o.

 

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020