Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Figuríny v obchodoch nás sledujú

Figuríny v obchodoch nás sledujú Nie je to iba sci-fi, je to realita. Talianska spoločnosť vyrábajúca figuríny uviedla na trh plastovú modelku, ktorá má v očiach kamery a sleduje správanie nakupujúcich.

Chytrá figurína. Aj tak volajú tvorcovia bionickej modelky svoje dielo. A aká je jej funkcia? Všíma si okoloidúcich, ktorí sú zaujatí výkladom a zbiera o nich dáta. Ako napríklad: vekové rozpätie, pohlavie, rasa, počet ľudí a strávený čas pri tovare. V hlavách modeliek je inštalovaný kamerový softvér, ktorý analyzuje charakteristiky tváre a následne poskytuje štatistické a kontextové informácie. Tieto dáta sú potom použité pri rôznych marketingových stratégiách.

Figuríny využívajú technológiu, ktorá sa používa na letiskách pre odhaľovanie kriminálnikov. Preto môžu aj ony disponovať databázou tvárí zločincov, prípadne ľudí na "čiernej listine" pre ich minulé prečiny v obchodoch. Ak sa následne takáto osoba v obchode objaví, figurína môže upozorniť obsluhujúci personál.

Zároveň však spoločnosť, ktorá figuríny vyrába vyhlasuje, že technológia úplne rešpektuje súkromie nakupujúcich. Modelky totiž žiadne záznamy neuchovávajú, iba vyhodnocujú, čo vidia. Dáta následne spracujú do tabuliek a grafov. Neukladajú tváre zákazníkov a nepriraďujú ku nim mená. Priestor predajne však musí byť riadne označený ako monitorovaný. Zamestnanci obchodu musia s umiestnením figurín v predajni písomne súhlasiť.

Cena takejto chytrej figuríny je 4.000 eur.

Obchodníci vyhlasujú, že ich skôr využívajú na podporu predaja luxusného tovaru. Tento trhový segment zaznamenáva v roku 2012 mierny rast.

Celkovo sa chytrými figurínami mierne poodhaľuje budúcnosť nakupovania, pretože modely, ktoré ešte len budú prichádzať na trh vedia počúvať zákazníkove výroky o ošatení modelky. Ak napríklad pred figurínou vyhlásime, že tieto šaty sú otrasné, figurína si tento negatívny výrok zapíše a predajcovia majú skvelú štatistiku o náladách spotrebiteľov. A nielen to. Neskôr zrejme môžeme očakávať, že na nás figurína prehovorí a odporučí nám tovary práve pre nás. Celkom ako vo filme Minority report.

Pýtate sa, kde na Slovensku sa môžete stretnúť s podobnými modelkami? Nemáme správy, že by sa chytré figuríny nachádzali aj u nás. V talianskych, francúzkych, londýnskych obchodoch však určite áno.

ZDROJ: ALMAX S.p.a. a agentúra Bloomberg


Daniel Štubniak, MBA

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020