Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Čo znamená skratka CCTV ?

Čo znamená skratka CCTV ? Aby sme vniesli svetlo do toho, čo naozaj znamená skratka CCTV, pripravili sme pre vás krátky článok na túto tému.

V prvom rade je potrebné povedať, že CCTV označuje začiatočné písmená troch anglických slov: Closed-Circuit Television. Význam slovného spojenia sa dá voľne preložiť ako uzavretý televízny okruh. Uzavretý preto, lebo signál z kamier sa prenáša na uzavretý, resp. významne obmedzený počet užívateľov - v porovnaní s bežným širokopásmovým vysielaním, ktoré je dostupné prakticky každému. Zábery z CCTV systému vidí iba ten, kto má na to oprávnenie.

Jedná sa o pomerne archaickú skratku, ktorú dnes vytláča pojem IP kamera. IP kamery sú však podmnožinou CCTV zariadení. Samotná skratka CCTV sa začala používať v súvislosti s bezpečnostnými kamerami. Oficiálne prvý kamerový systém (CCTV systém) bol nainštalovaný v roku 1942 vo vtedy nacistickom Nemecku. Kamerami bol sledovaný odpal rakiet krátkeho doletu V-2 na raketovej testovacej základni.

Na komerčný trh sa zariadenia dostali v roku 1949, ale väčší rozmach zaznamenali až po roku 1980. Do roku 2010 si kamerový systém nainštalovala väčšina spoločností i jednotlivcov, ktorí mali dostatok finančných prostriedkov. Ceny boli vysoké. Po roku 2010 možno badať zníženie cien vstupných produktov CCTV systému (kamery a doplnkové zariadenia). Kvalitný kamerový systém sa tak stal cenovo dostupný pre široké vrstvy obyvateľstva.

Do budúcna možno očakávať ďalší rozmach CCTV systémov, najmä v oblasti IP systémov (na digitálnej báze). IP CCTV systém sa stane bežným bezpečnostným zariadením pre domy, či bytové domy. Dôraz bude kladený na kvalitný obraz a vzdialené prezeranie záznamov napríklad cez mobilný telefón.

 

Daniel Štubniak, MBA

 

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020