Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Chráňte si svoj dom už keď je rozostavaný

Chráňte si svoj dom už keď je rozostavaný Rozostavaný dom je jednou z najľahších koristí zlodejov pre jeho veľmi nízku úroveň zabezpečenia a neobývanosť. Zároveň sa v ňom často nachádzajú hodnotné predmety, ako stavebné náradie, materiál, nové spotrebiče a pod. Ako si tento majetok ochrániť?

Mladá rodina stavala dom. Bol koniec novembra a oni chceli na Vianoce už bývať v novom. Robili všetko preto, aby tento termín dodržali a vianočné sviatky s ich nezameniteľnou atmosférou už mohli vychutnávať v novom. Ako posledné v dome osádzali kuchynské spotrebiče. Tieto majú obvykle hodnotu stovák eur a kompletné vybavenie kuchyne tisícov eur. Toto si žiaľ všimli aj zlodeji, ktorí dom neohlásene navštívili a spotrebiče spolu s náradím mladej rodine z domu odcudzili. Informovala o tom TV Markíza v Televíznych novinách dňa 24.11.2012.

Žiaľ je to iba jeden z mnohých prípadov, ktorý sa dostal na mediálne výslnie. Páchatelia tohto trestného činu stále spravodlivosti unikajú. Pozrime sa na to, čo by sa dalo urobiť inak.

Do rozostavaného domu sa dá ľahko vniknúť, lebo obvykle nemá aktívne bezpečnostné zariadenia. Tieto sa totiž neinštalujú preto, lebo dom nemá dokončené omietky, či fasádu. Môžeme tiež do domu nasťahovať spoľahlivú osobu, ktorá ho bude strážiť. Ale čo ak sa v dome ešte nekúri, prípadne takúto osobu ani nemáme? Zdá sa to, ako patová situácia, ale nie je.

Určite odporúčame bezpečnostné zariadenia inštalovať na rozostavaný dom aj za cenu, že sa následne budú premontovávať na hotovú fasádu. Premontovanie technikmi vyjde na cca 50 až 90 eur a je po starostiach. Takáto suma je totiž nižšia, ako poistenie rozostavaného, neobývaného domu, kde sú mimochodom stanovené limity poistného plnenia na veľmi nízke hodnoty, čo by vám zrejme nepokrylo ani jeden väčší spotrebič. 

A aký bezpečnostný systém inštalovať? V úrovni zabezpečenia ide najďalej jednoznačne kamerový systém. Bez okolkov. Má zabudované pohybové senzory, informuje majiteľov o podozrivom dianí v okolí a zozbierané informácie vie ukladať aj na úložisko mimo objektu. To ale nie je to najdôležitejšie. Dôležité je strategické rozmiestnenie kamier tak, aby sa "vyblokovali" všetky potenciálne príchodzie cesty páchateľov. Tí totiž musia pred činom dom obhliadnuť (kamera ich zachytí) a na skutok samotný prídu s nákladným autom (kamera zachytí ŠPZ). A vôbec, ak máte kamery, radšej sa vám páchatelia vyhnú.


Daniel Štubniak, MBA

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020