Špecialisti na bezpečnosť / cenová ponuka

Ako umiestňovať kamery a čo sa dá zo záznamu získať

Ako umiestňovať kamery a čo sa dá zo záznamu získať Keď robíme návrh kamerového systému, princíp je jednoduchý: zachytiť čo najviac priestoru s čo najmenším počtom kamier. A samozrejme v čo najvyššej kvalite (fullHD a viac). Ale existuje dôležité pravidlo, ktoré sa málokedy podarí aplikovať.


Vychádzajúc z praxe vidieť, že "odborníkov" na osádzanie bezpečnostných kamier je okolo nás naozaj mnoho. Asi rovnaký počet ako hokejových, či futbalových trénerov, keď sú v TV majstrovstvá sveta. Nás ako montážnej firmy sa to dotýka dvoma spôsobmi.
 

* prvý a horší je, keď nám niekto iný predpripraví kabeláž. Zo 70 % je to hrôza. Zlé miesta, zlé výšky, bez rozmýšľania.
* druhý je, keď si zákazník praje určité špecifické (často nevhodné) rozmiestnenie kamier. Vtedy vieme argumentovať prečo tak nie a prečo inak.
 

Takže ako je to správne? V skutočnosti všetko závisí od priestoru, ktorý bude monitorovaný. Snažíme sa, aby sa kamery navzájom kryli a aby videli čo najviac požadovaného priestoru. A pravidlo, ktoré málokoho teší: aby aspoň jedna kamera (obvykle vstupná) bola umiestnená približne vo výške tváre. To obrovsky pomáha ďalšiemu dokazovaniu a odhaľovaniu páchateľa. Následné policajné alebo súdne dokazovanie bude potom omnoho jednoduchšie.
 

Počas procesu dokazovania sa primárne skúma, či je vyhotovený záznam autentický, či nebol pozmenený, alebo falšovaný. Skúmanie majú na starosti súdni znalci. Český odborník Prof. Jan Flusser tvrdí, že formáty ako JPEG a MPEG nebudú onedlho brané ako vierohodný dôkazový materiál, nakoľko sa ľahko upravujú. Nutné dodať, že v takýchto formátoch ukladajú video najmä tzv. hobby kamery. Na naše prekvapenie s nimi pracujú aj niektoré montážne firmy.
 

Prof. Flusser zároveň upozorňuje,  že ani oni, ako súdni experti, nie sú schopní dosiahnuť neustálym približovaním záznamu korektný a čitateľný záznam - tak, ako to často vidíme v rôznych kriminálkach. Jedným dychom ale dodáva, že existuje metóda tzv. superrezolúcie, ktorá spočítava jednotlivé za sebou idúce snímky. Vie tak aj z pôvodne nečitateľného záznamu dostať viac. Viď obrázok:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zložením viacerých snímkov z videa do jediného sa rekonštruuje informácia, ktorá sa z jednotlivých snímkov stratila. V uvedenom príklade sa polícii podarilo identifikovať farbu, typ vozidla a posledné štyri čísla EČV. To do veľkej miery napomohlo k vypátraniu. Pochopiteľne, čím vyššiu snímkovaciu frekvenciu kamera má, tým lepší výsledok pri použití tejto metódy sa dá dosiahnuť.


Článok vznikol s použitím materiálu z článku IDNES.cz Video musíme sami zfalšovat, abychom dokázali podvod, vysvětluje expert

 

Daniel Štubniak, MBA

 

< Späť na zoznam článkov

Vyplňte prosím všetky polia. Do poľa kontakt uveďte aj telefón, aj e-mail. Následne čo najpresnejšie opíšte typ objektu, požiadavky na jeho zabezpečenie a vašu predstavu. Podľa potreby vás ešte ohľadom detailov budeme kontaktovať.

poskytnutím dát sa k ničomu nezaväzujete
Powered by ALTERWEB STUDIO © 2012-2020